Илко Стефановски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Илко Стефановски''' ({{роден во|Битола}}, {{роден на|4|ноември|1952}} - {{починал во|Битола}}, {{починал на|6|декември|2011}}) — македонски театарски и филмски актер, првенец на [[Народен театар - Битола|Битолскиот народен театар]].<ref>{{цитирано списание|date=2004|journal=Културен живот|publisher=Културно-просветна заедница на Македонија|language=македонски}}</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
 
Стефановски е роден во [[Битола]] во [[1952]] година. Во родниот град го завршил основното и средното образование. [[ФДУ|Факултетот за драмски уметности]], отсек актери во класата на проф. [[Илија Џувалековски]] го завршил во [[1976]] година во [[Скопје]]. По дипломирањето се вратил во Битола каде ја започнал својата актерска кариера. Уште од почетокот на кариерата се вброил меѓу најзабележителните актерски појави не само во својот матичен колектив, туку и во поширокиот театарски простор. Неговите маестрално остварени ролји во претставите: „Свадбата на Мара“, „Пиреј“, „Лет во место“, „Време за пеење “, „Бегалка“, „Југословенска антитеза“, „Патенталије и Тантелина“, „Вечерва Фалстаф“, „Хамлет“, „Сонот на летната ноќ“, „Чекајќи го Годо“, „Пеш“, „Натемаго на филозофскиот факултет“ и многу други, му донеле безброј награди, скоро на сите фестивали каде што гостувал Народниот театар од Битола. Како актер блеснал со своите настапи во радио и телевизиски драми, драмски серии, уметнички програми и сл. Во 2003 година, Стефановски ја вршел и функцијата на Селектор на Драмската програма на најреномираната летна уметничка манифестација во Македонија - „[[Охридско лето]]“, учествувајќи и во проекти надвор од неговата матична сцена. Починал ненадејно на [[6 декември]] [[2011 ]] година во [[Битола]].<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://daily.mk/cluster3/b03234cb3fc0a09b4ec00b7f463d8339/1033494/pochina-akterot-ilko-stefanovski|title= Почина актерот Илко Стефановски, на јавноста познат како бате Боле|date=Вторник, 06 Декември 2011 13:16|publisher=Daily.mk|language=македонски|accessdate=2011-12-06}}</ref>
 
===Награди и признанија===

Прегледник