Разлика помеѓу преработките на „Атанас Албански“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 38 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
(ситно средување)
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
починал-место= {{починал во|Софија|}}, [[Бугарија]] |
}}
'''Атанас Јакимов Албански ''' бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, војвода и деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] и [[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешна македонска револуционерна организација]].<ref name="ReferenceA">Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 3</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
Албански е роден во 1880 година во гостиварското село [[Горно Јеловце]]. Завршува скопското егзархиско педагошко училиште и станува егзархиски учител во [[Скопје]]. Влегува во [[ВМОРО]], и од страна на Организацијата бил избран за член на Скопскиот окружен револуционерен комитет. Во [[Илинденското востание]] учествувал како војвода на чета во Тетовско и Гостиварско. По востанието, во 1904 година бил избран за секретар на четата на војводата [[Ванчо Србаков]], а во 1907 година, бил секретар на четата на војводата [[Иван Аљабакот]].
 
По [[Првата светска војна]] од 1928 до 1934 година бил назначен за полномошник на Централниот комитет на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] во [[Петрич]].<ref>Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 5.</ref> Починал во Софија, Бугарија, во 1943 година.<ref>Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 3<name="ReferenceA"/ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
[[Категорија:Дејци на ВМРО]]
{{Дејци на МРО}}
 
[[Категорија:Дејци на ВМРО]]

Прегледник