Разлика помеѓу преработките на „Зоја Зауцена“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 15 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: византискиот император → византискиот цар using AWB
с (Јазична исправка, replaced: византискиот император → византискиот цар using AWB)
|image =
|caption =
|succession =Сопруга на византискиот императорцар
|reign = 893/897–899
|spouse =[[Лав VI Мудриот]]
'''Зоја Зауцена''' (? - [[899]]) била византиска царица, втора сопруга на царот [[Лав VI Мудриот]].
 
Првично Зоја била омажена за истакнатиот византиски великодостојник Теодор Гунијацис. По неговата смрт (според некои податоци, сопругот бил отруен по наредба на царот) Зоја станала љубовница на [[Лав VI Мудриот]], кој во тоа време бил оженет за [[Теофана (сопруга на Лав VI)|Теофана]]. Во [[893]] година царицата Теофана се повлекла во [[манастир]], а нејзиното место во дворот било зафатено од Зоја. Сепак нема сигурни податоци за статусот на Зоја Зауцена во периодот 893 - 897 година.
 
Според Симеон Метафраст, бракот на Лав VI и Теофана бил поништен наскоро по повлекувањето во манастирот, а една година подоцна императорот се оженил за Зоја. Според [[Теофан Исповедник]] првиот брак на Лав VI не бил поништен поради што односот на царот и Зоја долго време бил незаконски. Теофан наведува дека Зоја и Лав VI се венчале во [[897]] година, по смртта на Теофана. Но и двајцата историчари се категорични дека по по омажувањето за импераорот, Зоја Зауцена ја добила само титулата августа.
 
{{start box}}
{{s-bef|before=[[Теофана (сопруга на Лав VI)|Теофана ]]}}
{{s-ttl|title=[[Список на византиски царици|Византиска царица]]|years=893/897–899}}
{{s-aft|after=[[Евдокија Бајана]]}}
{{end box}}
 
 
[[Категорија:Византиски царици]]

Прегледник