Разлика помеѓу преработките на „Бил Гејтс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: бизнисмен → стопанственик using AWB
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (2) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: бизнисмен → стопанственик using AWB)
}}
 
'''Вилијам Хенри Гејтс III''' ({{lang-en|William Henry Gates III}}) (роден на [[28 октомври]], [[1955]]), познат како '''Бил Гејтс''', е [[САД|американски]] бизнисменстопанственик и микрокомпјутерски пионер. Тој, заедно со други, го има напишано оригиналниот [[Altair BASIC]] интерпретатор за [[Altair 8800]] (првиот комерцијално успешен [[личен сметач]]). Тој, заедно со [[Пол Ален]] ја имаат ко-основано [[Мајкрософт|Мајкрософт корпорацијата]] и моментално е нејзин директор и главен софтвер архитект. Според списанието [[Форбс]], Бил Гејтс е третиот најбогат човек на светот. Тој живее на езерото [[Вашингтон (езеро)|Вашингтон]], во [[Медина, Вашингтон]], во една од најскапите куќи на светот, проценета на 125 милиони долари.
 
== Резиме ==

Прегледник