Разлика помеѓу преработките на „Четинари“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 13 години
Поконкертно
(Ситна промена)
(Поконкертно)
Четинарите се едно- или дводомни растенија. [[Полен]]от (микрогаметофит) се произведува во микроспорангијални стробили (машки [[Шишарка|шишарки]]) составени од спорофили каде поленовите торбички (микроспорангии) се образуваат на долната површина. Сите видови се опрашуваат со помош на ветерот, односно [[Анемохорија|анемохорно]]. [[Сперматозоид]]ите се без камшичиња и се пренесуваат до [[јајце клетка]]та со поленова цевка. Со исклучок на фамилијата ''[[Taxaceae]]'', овулите (јајце клетките) се образуваат во еден комплексен или секундарно редуцирана мегаспорангијатна стробила (женска шишарка) која се состои од семени лушпи кои носат јајце клетки. Тие се обрабени со стерилно ткиво.
 
[[Категорија:РастенијаГолосеменици]]
 
[[bg:Иглолистни]]

Прегледник