Разлика помеѓу преработките на „Канцелар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB)
{{Извршна власт}}
'''Канцелар''' ([[латински јазик|латински]]: cancellarius) е службена [[титула]] користена од повеќето народи чија [[цивилизација]] се издигнала директно или индиректно од [[Римско Царство|Римското царствоЦарство]]. Во различни периоди и во различни земји, поимот означувал разни должности и бил носен од службениции со разни рангови. Многу [[влада|влади]] имаат канцелар кој служи како некој вид на министер. Во разни влади, канцеларот има различна функција. Изворните канцелари биле оние во римските судови на правда - функционери кои седеле на „''канцелите''“ во [[базилика]] или судница, коишто ги одделувале судијата и поротата од гледачите.
 
== Австрија ==

Прегледник