Пентархија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB
с (→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската Империја → Римското Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB)
Првите четири градови, плус Ерусалим биле најголемите христијански центри во [[Римското Царство]] во [[4 век]], периодото кога Христијанството било официјално признаено и добило статус на рамноправна религија.
 
После арапските освојувања, само Константинопол останал во состав на Римското царствоЦарство (Византија). Папата во Рим во овој период сѐ уште бил во голема мерка поврзан со Константинопол (сѐ до [[Големата шизма]]), Ерусалим и Александрија потпаднале под муслиманско владеење, додека Антиохија со векови продолжила да биде фронтна линија помеѓу Византија и [[Арапскиот Калифат]]. Со ова, но и со некои други тековни политичко-историски големи промени, идејата за постоење на пет најголеми административни центри на Христијанската Црква уште повеќе се оддалечила од реалноста.
 
== Источно-православната Пентархија во 17 век ==

Прегледник