Пентархија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската Империја → Римското Царство using AWB
(изменета категоризација)
с (→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската Империја → Римското Царство using AWB)
* [[Ерусалим]] (св. [[Апостол Јаков]])
 
Првите четири градови, плус Ерусалим биле најголемите христијански центри во [[РимскатаРимското ИмперијаЦарство]] во [[4 век]], периодото кога Христијанството било официјално признаено и добило статус на рамноправна религија.
 
После арапските освојувања, само Константинопол останал во состав на Римското царство (Византија). Папата во Рим во овој период сѐ уште бил во голема мерка поврзан со Константинопол (сѐ до [[Големата шизма]]), Ерусалим и Александрија потпаднале под муслиманско владеење, додека Антиохија со векови продолжила да биде фронтна линија помеѓу Византија и [[Арапскиот Калифат]]. Со ова, но и со некои други тековни политичко-историски големи промени, идејата за постоење на пет најголеми административни центри на Христијанската Црква уште повеќе се оддалечила од реалноста.

Прегледник