Апостол Тома: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 21 бајт ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(→‎Надворешни врски: дополнување)
с (Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB)
}}
 
'''Апостол Свети Тома''', уште познат и како Томас или Близнак, е еден од [[дванаесет апостоли|дванаесетте апостоли]]. Тој е можеби најпознатиот апостол кој не верувал во [[Христово воскресение|Христовото воскресение]]. Исто така тој е и единствениот апостол кој отишол надвор од [[РимскаРимско империјаЦарство|Римската империја]] да го проповеда [[Евангелие|Евангелието]]то, односно во [[Персија]], [[Кина]] и [[Индија]]. За него се смета дека можеби е првиот католик во западниот свет.
Во Евангелието на Јован во 11:16, се споменува дека кога [[Свети Лазар]] починал, апостолите на еден начин се спротиставиле на [[Исус Христос]] да се вратат во [[Јудеја]], Свети Тома смело одговорил: “''Да одиме и ние да умраме со Него“.'' Свети Тома е единствениот [[апостол]] кој присуствувал на Успението на Пресвета Богородица на небото. Останатите апостоли биле специјално дојдени во [[Ерусалим]] за самиот погреб на [[Дева Марија]].
 
Апостол Тома е почитуван како светец во [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]] и [[Православна црква]]. Римокатоличката црква неговото име го славела на [[21 декември]]. Таа била преместена поради тоа што на истата дата е починал [[Свети Петар Канисиус]]. Така, во римокатоличката и [[англиканска црква|англиканската црква]], Свети Тома се чествува на [[3 јули]].
{{Апостоли}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Тома}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Тома}}
[[Категорија:Апостоли]]
[[Категорија:Починати во 1 век]]

Прегледник