Библиомантија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB
с (Bot: Migrating 12 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q282244 (translate me))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Библиомантија''' е користење на книги за [[претскажување]]. Овој метод ги користи светите книги (посебно специфични зборови или стихови) за исцелување, за отстранување лоши [[ентитет]]и или за претскажување. Се користи во повеќето светски религии. „Она што се [[В (Кирилица)|Ведите]] за [[Хиндуизам|Хиндусите]], [[Хомер]] за [[Античка Грција|Атињаните]], и [[Овид]] и [[Вергилиј]] за [[РимскаРимско империјаЦарство|Римјаните]], [[Стар Завет|Стариот Завет]] бил за [[Евреи]]те, Стариот и [[Нов Завет|Новиот Завет]] е за [[христијанство|христијаните]], а [[Куран]]от за [[ислам|муслиманите]].“ (извадок од Еврејска Енциклопедија). Како и да е, [[Библија]]та (Трета книга Мојсиева, 19:26) го забранува претскажувањето.
 
Понекогаш овој термин се користи за начинот на предвидување при кој се зема било која книга и се отвора на било која случајна страница, а делот кој ќе се прочита се смета за одговор на поставеното прашање во врска со иднината. За оваа цел може да се земе било која книга, иако и овде се препорачува употреба на некоја света книга.

Прегледник