Бјеловар: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 66 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB
с (нов подреден клуч за Категорија:Бјеловар: „ “ користејќи го HotCat)
с (Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB)
'''Бјеловар''' ({{lang-hr|Bjelovar}}) — град во централна [[Хрватска]]. Бјеловар претставува административен центар на [[Бјеловарско-билогорска жупанија|Бјеловарско-билогорската жупанија]]. На пописот спроведен во 2011 година, во Бјеловар живееле 40.276 жители, од кои 91,25% биле [[хрвати]].<ref>[http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_04/e01_01_04_zup07.html Попис спроведен во Хрватска, 2011 година.]</ref>
 
Бјеловар бил за првпат бил спомнат во 1413 година, а станал град во 1756 година, кога била изградена тврдина од страна на [[Хабсбуршка монархија|хабсбуршката]] императорка [[Марија Тереза]], со што тој е едне од најмладите градови во Хрватска.<ref name="ReferenceA">''Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom'', Hrvatska turistička zajednica, 2009.</ref> Главната улога на градот била одбрана на централна Хрватска против [[ОтоманскаОтоманско империјаЦарство|отоманските]] инвазии. Бјеловар по војните бил прогласен за слободен кралски град, од страна на [[Бан (титула)|банот]] [[Иван Мажураниќ]] во 1874.
 
==Спорт==
Во седумдесетите години на XX век, Бјеловар бил познат како главниот [[ракомет|ракометен]]ен град на Европа, кога локалниот ракометен клуб [[РК Бјеловар]] (тогаш познат под името Партизан) доминирал на хрватската, југословенската како и европската ракометна сцена.
 
==Културноисториски знаменистости==
Најпознати културноисториски снаменистости во Бјеловар се:<ref>''Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom'', Hrvatska turistička zajednica, 2009.<name="ReferenceA"/ref>
* [[барок]]ната црква на [[Св. Тереза]]
* градскиот музеј
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Бјеловар| ]]
[[Категорија:Градови во Хрватска]]

Прегледник