Разлика помеѓу преработките на „Царство Бугарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска Империја → Отоманско Царство using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска Империја → Отоманско Царство using AWB)
'''Царство Бугарија''' ([[бугарски јазик|бугарски]]: ''Царство България'') било царство во [[Југоисточна Европа]] од [[1908]] до [[1947]]. Престолнината на царството била во [[Софија]].
 
После ослободувањето во [[1878]] според [[Берлински договор|Берлинскиот договор]] Бугарија станала "автономно трибутарно кнежество". Во [[Трновски Устав|Трновскиот Устав]] не било запишано дека земјата е под вазалната зависност од [[ОтоманскаОтоманско ИмперијаЦарство|Отоманското Царство]], но тоа е факт според актите на меѓународното право. Истовремено по дипломатски и политички пат многу бугарски влади морале да ги негираат одредбите од Берлинскиот договор во однос на вазалноста кон [[Истанбул]].
 
На [[22 септември]] [[1908]] година по анексијата на [[Босна и Херцеговина]] од страна на [[Австро-Унгарија]] и со подршката на [[Русија]], Бугарија ја добила својата независност - [[Цар Фердинанд|Фердинанд]] прочитал манифест во старата престолнина [[Велико Трново]]. Променет бил и Трновскиот Устав, со којшто титулата на Фердинанд била променета од "[[кнез]]" на "[[цар]]" и соодветно официјалното именување на државата - од "[[Кнежество Бугарија]]" во "Царство Бугарија".

Прегледник