Разлика помеѓу преработките на „Османлиски војни во Европа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство (7) using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство (2) using AWB)
{{Војска на Отоманското Царство}}
[[File:Ottoman empire.svg|180px|thumb|right|Османлиското Царство (1683)]]
'''[[ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство|Османлиските]] војни во [[Европа]]''' биле војните помеѓу [[Отоманци]]те и Европејците на европска територија. Исто така се нарекуваат '''Отомански''' и '''Турски војни''' во старите текстови.
 
== Подем на Отоманското Царство ==
===Балкански војни===
 
Терминот '''Балкански војни''' се однесува на две војни, што се случиле во [[Југоисточна Европа]] во [[1912]] и [[1913]] година. [[Прва балканска војна|Првата балканска војна]] започнала на [[8 октомври]] [[1912]] година кога [[Бугарија]], [[Грција]], [[Црна Гора]] и [[Србија]] (Види: [[Балкански сојуз]]), ја нападнале [[ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство|Османлиското Царство]]. Војната завршила со потпишување на [[Лондонски договор, 1913|мировен договор]] во [[Лондон]].
 
[[Втора балканска војна|Втората балканска војна]] избила на [[16 јуни]] [[1913]] година кога Бугарија, незадоволна од своите придобивки, ги нападнала своите поранешни сојузници, [[Србија]] и [[Грција]]. Војната завршила со потпишување на [[Букурешки договор, 1913|мировен договор во]] [[Букурешт]].

Прегледник