Разлика помеѓу преработките на „Тане Николов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Биографија: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB)
с (→‎Биографија: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство using AWB)
[[Image:Tane Skopie 1941.jpg|thumb|лево|150px|Тане Николов во Скопjе во 1941 г.]]
 
Роден е на {{роден на|9|март|1873}} година во {{роден во|Хасково|}}, [[ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство]], денеска во [[Бугарија]]. Учел во родниот град и потоа во воена служба.
 
Во [[1902]] година ја напуштил армијата со чин подофицер. Во август [[1902]] година станал четник во четата на Константин Антонов. Од [[1903]] година станал самостоен војвода.

Прегледник