Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство, Османлиската империја → Османлиското Цар using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB)
| signature =
}}
'''Осман I''' (1258 - 1326) бил основач на [[ОтоманскаОтоманско империјаЦарство|Отоманското Царство]], првиот нејзин султан. Бил роден во [[1258]] година, ја добил титулата [[бег]] од својот татко Ертогрул како владетел на Согут во [[1281]] година кој град од страна на неговиот татко бил заземен во [[1231]] година и кој град станал негова престолнина.
 
== Владеење ==

Прегледник