Разлика помеѓу преработките на „Тане Николов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 10 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB)
caption = Тане Николов|
birth_date = {{birth date|1873|3|9|mf=y}} |
birth_place = [[Хасково]], [[ОтоманскаОтоманско империјаЦарство]] (денешна {{flagicon|Bulgaria}}[[Бугарија]]) |
dead=dead|
death_date = {{death date and age|1947|1|19|1873|3|9|mf=y}} |
death_place = {{починал во|Асеновград|}}, [[Република Бугарија]])
}}
'''Тане Николов Жеков''' — македонски револуционер, учесник во македонското и одринското револуционерно движење, член и воjвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], а потоа станал лидер на [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организација|Внатрешната тракиска револуционерна организациjа]].
 
== Биографија ==
[[Image:Tane Skopie 1941.jpg|thumb|лево|150px|Тане Николов во Скопjе во 1941 г.]]
 
Роден е на {{роден на|9|март|1873}} година во {{роден во|Хасково|}}, [[Османлиска империја]], денеска во [[Бугарија]]. Учел во родниот град и потоа во воена служба.
 
Во [[1902]] година ја напуштил армијата со чин подофицер. Во август [[1902]] година станал четник во четата на Константин Антонов. Од [[1903]] година станал самостоен војвода.
 
За време на [[Илинденското востание]] раководил со чета во [[Западна Тракија]] каде останал и по востанието. Во [[1906]] година се префрлил во [[Лерин]]ско.
 
Во [[1907]] година бил назначен за војвода во [[Прилеп]]ско и [[Велес|Велешко]] каде успеал да ги прогони четите на [[Јован Бабунски]] и [[Глигор Соколов|Глигор Љамев]]. Учествувал во т.н. [[битка на Ножот]].
 
По битката бил назначен за ревизор на сите чети во [[Западна Македонија]]. Во [[1908]] година бил делегат на [[Ќустендилски конгрес|Ќустендилскиот конгрес]] на [[ВМОРО]] како делегат на [[Битолски револуционерен округ|Битолскиот округ]].
 
После [[Хуриет]]от, на [[24 септември]] [[1908]] година во [[Солун]] Тане Николов извршил атентат врз [[Јане Сандански]], при обид да ја исполни смртната пресуда врз Сандански која била издадена од страна на Конгресот.
 
Тане Николов учествувал со своите чети во [[Балканските војни]] во Македонија. За време на [[Првата светска војна]] се вклучува во [[Единаесетта пешадиска македонска дивизија|Единаесеттата пешадиска македонска дивизија]]. Во пролетта [[1917]] година учествува во задушувањето на [[Топличко востание|Топличкото востание]] во Србија.
 
По Првата светска војна создал [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организациjа]] коjа била активна во [[Западна Тракиja]]. Во [[1924]] година се повлекол од револуционерната дејност во [[Асеновград]].
 
Починал на [[17 јануари]] [[1947]] година во [[Асеновград]].<ref>Таню Николов (1873-1993). Научна конференция. Доклади и съобщения, Хасково, 1993.</ref><ref>Печилков, Андрей. Таню Николов, Смолян 1993.</ref> <ref>Бурулянова, Даниела. Войводата Таню Николов – царят на Родопа, в: Сборник „Международна конференция 90 години Балканска война“, Кърджали 2002, стр. 458-470.</ref>
 
== Наводи ==
<references/>
 
{{Дејци на МРО}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Николов, Тане}}
[[Категорија:Македонски војводи]]
[[Категорија:Бугари од Првата светска војна]]
{{Дејци на МРО}}

Прегледник