Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство (2) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB)
|territory=[[Букурешки договор (1812)|Букурешки договор]] ([[Бесарабија]] била заземена од Русија)
|combatant1={{flagicon|Russia}} [[Руска империја]]
|combatant2={{flagicon|Ottoman Empire|1453}} [[ОтоманскаОтоманско империјаЦарство]]
|commander1=
|commander2=

Прегледник