Наша ера: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Грегоријанскиот календар → грегоријанскиот календар using AWB
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Грегоријанскиот календар → грегоријанскиот календар using AWB)
'''Наша ера''' или скратено '''н.е.''' ({{lang-la|Anno Domini}}, кратенки - '''AD''' или '''A.D.'''; {{lang-en|Common/Current Era}}, кратенка '''CE''') како и изразот '''пред наша ера''' ({{lang-en|Before Christ}} и скратено '''BC''' или '''B.C.''' или ''Before the Common/Current Era'' и скратено '''BCE''') се ознаки за одредување на годините користени од [[Јулијанскијулијански календар|Јулијанскиотјулијанскиот]] и [[Грегоријанскиотгрегоријанскиот календар]].
 
Поделбата е направена според раѓањето на [[Исус Христос]], при што со ''н.е.'' се обележуваат годините после започнувањето на оваа ера, а со ''п.н.е.'' годините пред тоа.
 
Според оваа шема, не постои година обележана како ''година нула'', па така годината 1 н.е. е веднаш после 1 п.н.е. Овој систем е измислен во [[525]] година, и не бил широко користен сè до времето на [[ренесанса]]та.<ref name=Teresi1997>{{cite journal|url=http://www.theatlantic.com/past/docs/issues/97jul/zero.htm|authorlink=Dick Teresi|first=Dick|last=Teresi|title=Zero|journal=[[The Atlantic]]|date=July 1997}}

Прегледник