Разлика помеѓу преработките на „Корејски календар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Употреба: Правописна исправка, replaced: Грегоријанскиот календар → грегоријанскиот календар using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Употреба: Правописна исправка, replaced: Грегоријанскиот календар → грегоријанскиот календар using AWB)
 
== Употреба ==
'''[[Грегоријанскиот календар''']] беше официјално усвоен во 1896 година, но традиционалните празници и пресметувањето на возраста за постарите генерации сè уште се базираат на стариот календар. Најголемиот фестивал во Кореја денес е Сеолал, првиот ден од традиционалната корејска Нова Година. Други важни фестивали вклучуваат Даеборум, исто така, наречен Бореумдал (првата полна месечина), Дано (пролетниот фестивал) и Чусек (Фестивал на жетва месечина), и Самзин (фестивал на отворање пролет). Други помали фестивали вклучуваат Јуду (летен фестивал) и Чилек (монсунски фестивал).
 
Корејскиот календар е изведен од кинескиот календар. Традиционалниот календар ги означил своите години преку имињата на корејските ера од 270 до 963 година. Потоа името на кинеското време со имиња од корејски ера биле користени неколку пати до 1894 година. Во 1894/1895 година, Месечината беше користена со години, броеше од основањето на династијата Чосон во 1392 година.
 
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Календари]]

Прегледник