Разлика помеѓу преработките на „МРТ 2“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 15 бајти ,  пред 11 месец
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
(нови податоци)
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
}}
[[File:mtv2_logo.gif|thumb|right|200px|Старото лого на МТВ 2.]]
'''МРТ 2''' е вториот канал на [[Македонска радио телевизија|Македонската радиотелевизија]]. Основана е на [[6 март]] [[1978]] година како '''втора''' програма на '''Телевизија Скопје'''.
 
== Историја ==
Од [[2020]] година на МРТ 2 се емитува програма ислкучиво на [[албански јазик]]. Сите останати програми на малцинските јазици преминуваат на [[МРТ 4]].
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
=== Телевизии ===
* [[Македонска радио телевизија]]
* [[МРТ 1]]
* [[МРТ 2]]
* [[МРТ 3]]
* [[МРТ 4]]

Прегледник