Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
→‎Мексико: clean up, replaced: листа на → список на using AWB
с (→‎Србија: Кирилизација, replaced: Јулијанскиот календар → јулујанскиот календар (2) using AWB)
(→‎Мексико: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
Мексиканските семејства ги украсуваат домовите и забавите за време на новата година, користејќи бои како црвена за да се нагласи важноста на подобрувањето на животниот стил и пред сè љубовта, жолта за да се добие подобрено вработување и подобар животен стил, зелена за да се подобрат финансиските услови и бела боја за да се подобри здравјето.
 
Мексикански сладок леб се пече и во него се става паричка или некоја амајлија. Кога ќе се послужи лебот, тој кај кого ќе се падне паричката или амајлијата се верува дека ќе го следи добра среќа и благослов во новата година. Друга традиција е правење на листасписок на сите лоши или несреќни работи кои се случиле во текот на годината и пред полноќ таа листа се фрла во оган, симболизирајќи го отстранувањето на негативната енергија од новата година.
 
Повеќето мексиканци прославуаат со тоа што имаат касна вечера со семејството, традиционалното јадење е мисирката, традиција која е светски популарна. Тие кои сакаат да се забавуваат обично после вечерата одат во локални клубови или на забави. Доколку сте во [[Мексико]] можете исто така да уживате во уличните прослави. Во Мексико Сити има голем уличен фестивал за Новогодишната вечер каде прославата се одржува на главниот плоштад Зокало. Можете да очекувате многу огномети, петарди и слично. На полноќ има многу врева и се извикуваат зборовите „Среќна нова година“ („''Feliz año nuevo Hogmanay!''“). Луѓето се гушкаат, прават врева и играат со петарди.

Прегледник