Разлика помеѓу преработките на „Антипатридска династија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
clean up, replaced: Листа на → Список на using AWB
с (Bot: Migrating 16 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q581531 (translate me))
(clean up, replaced: Листа на → Список на using AWB)
Династијата '''Антипатриди''' била [[Античка Македонија|македонска]] династија започната од [[Касандар]], синот на [[Антипатар]], кој самиот се декларирал како [[Список на кралеви на Античка Македонија|крал на Македонија]] во [[302 п.н.е.]]. Претходно, во [[309 п.н.е.]], Касандар наредил да се отруе [[Александар IV]], со што и ставил крај на [[Аргеадската династија]]. Антипатридската династија не опстоила долго време. Во [[294 п.н.е.]] таа била симната од власт од страна на династијата на [[Антигониди]]те, чии членови се покажале како поефективни владетели.
 
Членови на Антипатридската династија:
 
* [[Антипатар]] (околу [[397 п.н.е.]]-[[319 п.н.е.]])
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.macedonia.com/english/kings.html ЛистаСписок на Кралеви на Античка Македонија] (англиски)
 
 
{{Кралеви на Античка Македонија}}

Прегледник