Разлика помеѓу преработките на „Роберт Грин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: наполеон Бонапарта → Наполеон Бонапарт using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Правописна исправка, replaced: наполеон Бонапарта → Наполеон Бонапарт using AWB)
Првата негова книга, ''[[Концизни 48 закони на моќта]]'' претставува еден практичен водич за секој кој има желба за моќ, кој ја набљудува моќта, или кој сака да се спротистави на некаква моќ.<ref name=BusinessWeekList>{{cite web|last=Green|first=Hardy|title=Best Selling List|publisher=BusinessWeek|date=November 30, 1998}}</ref> Книгата претставува еден вид на дестилација на моќта во последните 3.000 години од човечката историја и го опишува животот на стратези и историски личности како [[Николо Макијавели]], [[Сун Цу]], [[Карл фон Клаузевиц]], [[Елизабета I]], [[Хенри Кисинџер]], и [[Финијас Барнум]].<ref name=48lawsofpower>{{cite book |title=The 48 Laws of Power |last=Greene |first=Robert|year=2000 |publisher= |location=New York, NY |isbn=0140280197 |pages=452 |url=http://www.amazon.com/48-Laws-Power-Robert-Greene/dp/0140280197/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1346102901&sr=1-1&keywords=48+laws+of+power}}</ref><ref name=CNN>Blake, John. [http://articles.cnn.com/2010-03-15/living/48.laws.of.power_1_gain-power-laws-robert-greene?_s=PM%3ALIVING How to Master the ‘48 Laws of Power’]. ''CNN''. March 15, 2010.</ref> Секој закон си има свое поглавје, свои „расудувања,“ свои „клучеви“ и своја „слика“.
 
''Концизни 48 закони на моќта'' е меѓународен бестселер и се има продадено во повеќе од 1.2 милиони примероци само во САД.<ref name=CNN/> Многу познати рапери, претприемачи, славни личности и глумци, меѓу кои [[50 Cent]], [[Џеј-Зи]], [[Канје Вест]], [[Лудакрис]], [[Крис Бош]] и [[Вил Смит]] ја уважуваат и многу ја ценат книгата.<ref name=CNNOutlawCulture/><ref name=OutlawCultureFreshPrince/><ref name=CNN/><ref name=Entrepreneur>Tice, Carol. [http://www.entrepreneur.com/article/168770 All’s Fair?]. ''Entrepreneur''. November 1, 2006.</ref><ref name=FreshPrince/><ref name=NBA.com>Bosh, Chris. [http://www.nba.com/chat_and_mailboxes/chris_bosh.html Chris Bosh NBA Blog]. ''NBA.com''. April 10, 2007.</ref>
 
===Концизна уметност на заведувањето===
===Концизни 33 стратегии за војување===
{{Главна|Концизни 33 стратегии за војување}}
''Концизни 33 стратегии за војување'' е третата книга на Грин и е објавена и издадена во 2007 година.<ref name=33strategies>{{cite book |title=The 33 Strategies of War |last=Greene |first=Robert |year=2006 |publisher= Viking |location= New York, NY |isbn=0143112783 |pages=496 |url=http://www.amazon.com/The-Strategies-Joost-Elffers-Books/dp/0143112783/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1346205375&sr=8-1&keywords=33+strategies+of+war}}</ref> Книгата ги опишува секојдневните борби и борбената мудрост која лежи позади историски личности од типот на [[наполеонНаполеон БонапартаБонапарт]], [[Сун Цу]], [[Афлред Хичкок]], [[Александар Македонски]] и [[Магарет Тачер]].<ref name=BusinessInsider33>{{cite news|last=Lee|first=Eloise|title=33 War Strategies That Will Help You Win Everything In Life |url=http://www.businessinsider.com/33-strategies-of-war-you-should-apply-to-everyday-life-2012-5?op=1|newspaper=Business Insider|date=May 4, 2012}}</ref><ref name=BusinessWeek>{{cite news |url=http://www.businessweek.com/stories/2006-04-30/online-extra-a-best-seller-smorgasbord |title=Online Extra: A Best-Seller Smorgasbord |newspaper=BusinessWeek |date=April 30, 2006}}</ref><ref name=PublisherWeekly>{{cite web|title=33 Strategies of War|url=http://www.publishersweekly.com/978-0-670-03457-4|publisher=Publishers Weekly|date=December 12, 2005}}</ref>
 
Од книгата се имаат продадено повеќе од 200.000 примероци.<ref name=rginterview/>
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Американски писатели]]

Прегледник