Разлика помеѓу преработките на „Република Џенова“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 5 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Наполеон Бонапарта → Наполеон Бонапарт (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Наполеон Бонапарта → Наполеон Бонапарт (2) using AWB)
'''Република Џенова''' ([[лигурски јазик|лигурски]]: ''Repúbrica de Zêna'', [[латински]]: ''Res Publica Ianuensis'', [[италијански]]: ''Repubblica di Genova'') — независна држава која постоела во периодот од [[1005]] до [[1797]] година и ја опфаќала територијата на [[Лигурија]] во северозападниот италијански брег, [[Корзика]] (1347-1768), како и бројни други територии во [[Медитеран]]от.
 
Републиката била основана кога добила самоуправување во рамките на [[Кралство Италија (Свето Римско Царство)|Кралство Италија]] и постоела до нејзиното освојување од страна на [[Наполеон БонапартаБонапарт]], кога била основана [[Република Лигурија]]. Претходно, [[Корзика]] ѝ била предадена на [[Франција]] во [[Версајски договор (1768)|Версајскиот договор]] од [[1768]] година. Република Лигурија била вклучена во составот на [[Прво Француско Царство|Првото Француско Царство]] во [[1805]] година, додека по поразот на Наполеон било формирано [[Кралство Сардинија]] во [[1815]] година.
 
== Историја==
Во текот на 1450-те и 1460-те, Република Џенова станала пион во борбата меѓу Франција и Арагон за влијание во Италија. Загрозени од страна на [[Алфонсо V од Арагон]], Џенова во [[1458]] станала војводсто под контрола на францускиот кралски намесник Жан II Анжу. Сепак, со поддршка од Милано, Џенова во 1461 година ја обновила републиката. Џенова на крајот била окупирана од страна на француски или милански војници за голем дел од тој период. Од 1499 за да се 1528, републиката ја достигнала својата најниска точка, во речиси континуирана француска окупација. Шпанија од друга страна го окупирала градот во 1522 година и го подложил градот на голем грабеж.
 
Во 1745 година Џенова влегла во [[Војна за австриско наследство|Војната за австриско наследство]] на страната на Шпанија и Франција. Во [[1797]] година републиката била окупирана од страна на француската револуционерна армија на [[Наполеон БонапартаБонапарт]], кој ја основал [[Република Лигурија]]. Република Лигурија била вклучена во составот на [[Прво Француско Царство|Првото Француско Царство]] во [[1805]] година, додека по поразот на Наполеон било формирано [[Кралство Сардинија]] во [[1815]] година.
 
== Надворешни врски ==

Прегледник