Разлика помеѓу преработките на „Лубен“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Кирилизација, replaced: m) →  м) using AWB
с (→‎top: Кирилизација, replaced: m) →  м) using AWB)
'''Лубен''' — средновисока планина во [[Македонија]] со највисок врв [[Кафчал]] (1.762 м). Припаѓа на планините од западномакедонската група.
 
Се протега помеѓу [[Церско Поле]] на запад и северозапад. Со горниот тек од долината на [[Церска Река]] и превојот [[Кула (превој)|Кула]] е одвоена од [[Баба Сач]]. На исток продолжува во [[Бушева Планина]], но од неа е одвоена со превојот [[Стрмол]] (1.370 m&nbsp;м), а на југ е [[Демир Хисар]]. Геолошкиот состав е претставен со варовнички карпи што овозможиле интензивна карстна ерозија. Има динарски правец на протегање сз–ји и се развиени површински карстни форми: [[шкрапи]], [[вртачи]], [[ували]], мали карстни полиња и скарстени долови<ref>{{наведена книга|last=Географско друштво на СР Македонија|title=Географски разгледи|publisher=Друштво|location=Скопје|date=1989|edition=27-30}}</ref>.
 
== Наводи ==

Прегледник