Разлика помеѓу преработките на „Рафаел Алберти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Кадиз → Кадис using AWB
(Одбиени последните 2 промени (од 185.86.237.198) и ја поврати преработката 3640877 на Zdravko)
с (Правописна исправка, replaced: Кадиз → Кадис using AWB)
}}
 
'''Рафаел Алберти''' ({{роден на|16|декември|1902}} - {{починал на|28|октомври|1999}}) е [[Шпанија|шпански]] [[поет]], [[драма]]тург, [[сликар]], [[графика|графичар]], виден член на ''[[Генерацијата '27]]'', еден од најзначајните шпански поети на [[20-ти век|дваесеттиот век]]. Во својата поезија Алберти создава еден од најперсоналните и автентични опуси во модерната шпанска лирика.<ref name=Mateja/>
 
== Биографија ==
 
Роден е во [[Пуерто де Санта Марија]] ([[КадизКадис]], [[Андалузија]]), место каде и го започнува школувањето.<ref name=Mateja> [[Матеја Матевски]], ''Десет века на шпанската поезија'', [[МАНУ]], Скопје, 2004, стр. 514-515. </ref>. Оди во [[Мадрид]], каде најпрво флертува со [[сликарство]]то, за потоа, поттикнуван од [[Хуан Рамон Хименес|Хименес]] и неговиот близок пријател [[Федерико Гарсија Лорка|Лорка]] потполно да се повети на [[поезија]]та: ''Marinero en tierra'' (''„Морнар на копно“'', [[1925]]), ''La Amante'' („''Љубената''“, [[1926]]) и ''El alba del alhelí'' (''„Зората на шебоите“'', [[1927]]). Неговото рано творештво многу ѝ должи на шпанската традиција иако на карактеристичниот ''[[Кансониеро]]'' израз, Алберти успева да му даде една сосема нова авантгардна перспектива. Неговата прва книга, ''Морнар на копно'', заедно со ''Хумани стихови'' на [[Херардо Диего]], ќе ја подели националната награда за литература.
 
Откако се приклучува на ''[[Генерацијата '27]]'', Алберти почнува да ги покажува во својата поезија влијанијата на [[Луис де Гонгора]]. Сепак, интроспективниот надреализам во ''Sobre los ángeles'' (''„За ангелите“'', [[1929]]), чиј тон е помалку и очекуван по неколкуте мрачни моменти во неговото рано творештво, ќе направи од Алберти зрел и високо ценет поет. ''Sobre los ángeles'' се смета за најдобро дело на Алберти.
* [https://www.marxists.org/makedonski/tematska/poezija/alberti.htm Рафаел Алберти, „Малечок разговор на револуцијата и поетот“]
* [http://www.maccinema.com/filmovi_detali.asp?IDMAKFILM=428 Информации за македонски филм посветен на животот и делото на Рафаел Алберти.]
 
 
{{Добитници на златен венец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Алберти, Рафаел}}
[[Категорија:Шпански поети]]

Прегледник