Разлика помеѓу преработките на „1210“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
Правилно форматирање со почетна црта, replaced: ) била година → ) — година using AWB
с (Правилно форматирање со почетна црта, replaced: ) била година → ) — година using AWB)
{{13 век}}
{{Година во други календари|1210}}
'''1210''' ('''[[Римски бројки|{{римски|1210}}]]''') била [[година]] според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 1210. година од новата ера, 210. од вториот милениум, 10. од [[13 век]] и прва од [[1210-ти]]те.
 
== Други календари ==
Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: [[Византиски календар|византискиот]], [[Асирски календар|асирскиот]], [[Еврејски календар|еврејскиот]], [[Римски календар|римскиот]], [[Кинески календар|кинескиот]], [[Будистички календар|будистичкиот]] и [[Исламски календар|исламскиот]].
 
Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според [[Библија]]та, на 1 септември 5509 п.н.е. според [[Продолжен јулијански календар|продолжениот јулијански календар]], истата трае во текот на 6718 и 6719 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот [[Асур]], станува збор за 5960 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според [[Евреи]]те, годината се протега во текот на 4970 и 4971 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата [[Ромул]] и [[Рем]] го основале градот [[Рим]] (познато и како ''[[Ab urbe condita]]''), годината е избројана како 1963.
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1210. година се протега во 3846 и 3847, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3906 и 3907 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 1753. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 606 и 607 исламска година.
* [[21 ноември]] - Кралот Ерик Х е крунисан, што е првото познато крунисување на шведски крал. Кратко потоа, се оженил со данската принцеза [[Рихеза Данска]], со цел да ја зајакне својата врска со данскиот крал [[Валдемар II Дански]].
* Кралот [[Јован Безземниот]] подига £ 100,000 од црковниот имот како извонредна фискална такса. Операцијата е опишана како „непроценлива и неспоредливо изненадувачка“ од современи извори<ref>{{cite journal|last=Ferris|first=Eleanor|title=The Financial Relations of the Knights Templars to the English Crown|journal=American Historical Review|year=1902|volume=8|issue=1}}</ref>.
* [[Ливонска крстоносна војна]] - [[Битката кај Умера]]: [[Естонија| Естонските]] сили го поразуваат [[Ливонско братство на мечот|Ливонското братство на мечот]].
* Цитаделата на [[Акрокоринт]] во [[Грција]] се предала на [[Четврта крстоносна војна|Крстоносците]], по петгодишна опсада.
 
== Родени ==
* [[5 мај]] - Крал [[Афонсо III Португалски]] (п. [[1279]])
* [[24 јуни]] - Грофот [[Флоренс IV (гроф од Холандија)|Флоренс IV]], гроф од Холандија (п. [[1234]])
* [[22 јули]] - [[Јована Англиска (кралица на Шкотска)|Јована Англиска]], сопруга на [[Александар II Шкотски]] (п. [[1238]])<ref>{{cite book|last1=ed.|first1=Elizabeth Ewan|title=The biographical dictionary of Scottish women : from the earliest times to 2004|date=2006|publisher=Edinburgh Univ. Press|location=Edinburgh|isbn=0-7486-1713-2|page=400|edition=Reprinted.}}</ref>
 

Прегледник