Прејди на содржината

Јени џамија (Истанбул): Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
}}
 
'''Јени џамија''' или '''Нова џамија''' ({{lang-tr|Yeni Camii}}) — [[џамија]] која се наоѓа во [[Истанбул]], [[Турција]]. Џамијата се наоѓа на брегот од [[Златен Рог|Златниот Рог]], веднаш до [[Галата (мост)|мостот Галата]] и е една од најпосетуваните во градот. Оваа џамија е четврта по големина во градот. Лејди Монтагу оваа џамија ја опишала како најубавата која ја видела во животот. Првото име на џамиајта било Јени Валиде џамија, а подоцна станала позната само како Јени џамија.
 
== Историја==
 
Изградбата на џамијата траела 66 години, од [[1597]] година по наредба на сопругата на [[султан]] [[Селим II]], Сафије. Набргу по започнувањето на изградбата на џамијата, главниот архитект на проектот [[Давид Ага]] починал, и ова било причината нејзината изградба да прекине. Освен ова, избраното место се сметало дека не било погодно за изградба на толку голема џамија. Проблемот се наоѓал кај нејзините темели, кај кои удирале водите од заливот. Во тоа време, нивото на водата достигала до три метри. По ова реонот бил погоден и од [[земјотрес]], кој дополнително го отежнал проектот. Џамијата била скоро разрушена од пожар во [[1660]] година. Конечно, во [[1665]] година џамијата била изградена од страна на архитектот [[Мустафа Ага]].
 
== Архитектура ==
 
Како проект, оваа џамија многу приликува на [[џамија Шехзаде]] и [[Султанахмедова џамија]]. Висината на куполата изнесува 36 метри, а внатрешниот дијаметар на куполата изнесува 17,5 метри. Куполата стои врз неколку столбови. Од сите четри страни, главната купола е обиколена од полукуполи. За разлика од останатите џамии, Јени џамија содржи и мали куполи во своите агли. На овој начин, џамијата добива облика на [[пирамида]]. Бројот на куполите и полукуполите е 66 на број.
 
Од двете страни на фасадата се наоѓаат две минариња. Портата во џамијата е декорирана со натпис, кој посакува на посетителите добро здравје, а на заслужените вечност. Во дворот се наоѓа фонтана во осмоаголна форма. Камените блокови биле донесени од островот [[Родос]] за изградба на џамијата.
== Комплекс ==
 
Како и останатите императорски џамии, и оваа била изградена како кулије, односно комплекс од соседни структури за верските потреби. Оригиналниот комплекс, освен џамијата содржал и болница, училиште, [[турска бања]], [[турбе]], две јавни чешми и пазар. Во времето на [[Ахмед III]] била изградена и библиотека.
 
Пазарот опстојува и денес, и е познат како [[Египетска чаршија (Истанбул)|Египетска чаршија]], една од поголемите туристички атракции во Истанбул.
 
Во мавзолејот, односно во турбето се наоѓаат гробовите на [[Турхан Хатиџе султан ]], нејзиниот син [[Мехмет IV]] како и гробовите на пет идни султани ([[Мустафа II]], [[Ахмет II]], [[Махмут I]], [[Осман III]] и [[Мурат V]]).
| first = Суријах
| year = 2005
| title = Предмети на султанот: Култура и секојдневниот живот во ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство
| publisher = I B Tauris
| location =