Разлика помеѓу преработките на „Скопски Санџак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
с (→‎top: clean up, replaced: language=Serbo-Croatian → language=sh using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
'''Скопскиот санџак''' на почетокот од османлиските освојувања на Балканот припаѓал на [[Румелискиот вилает]]. 1392 година Скопје потпаѓа под османлиска власт и станува административе центар на новоформираниот санџак. Скопскиот санџак бил прва организирана османлиска провинција на територијата на балканските земји и база за навлегување кон север и запад.
 
Скопје, станува дел од ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство на 6 јануари 1392 година.<ref>{{cite web|url = http://www.skopskokale.com.mk/en/aboutkale.php|title = Archeological exavations "Skopsko Kale" |publisher = skopskokale.com.mk| accessdate = 2011-02-07 | last=| first= |quote=The handwriting of the triod of the Khludov collection in the Moscow Historical Museum no. 162, completed on 6 January 1392, on the day of the Ottoman conquest of Skopje.}}</ref> Прв отомански управител на Скопје бил Паша Јигит Бег.<ref>{{Citation
| last = Houtsma
| first = Martijn Theodoor

Прегледник