Разлика помеѓу преработките на „Кримско Ханство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
с
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Напредно мобилно уредување
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
'''Кримско Ханство''' — држава на [[Кримски Татари|Кримските Татари]] која постоела во периодот од [[1449]] до [[1783]] година.
 
Државата била основана од страна на [[Бату хан]] - внук на [[Џингис Кан]]. Земјата се простирала на [[Кримски полуостров|Кримскиот полуостров]], териториите помеѓу [[Дунав]], Днепар и голем дел од денешниот [[Краснодарски крај]] на [[Русија]]. Од [[1478]] година официјално станала вазална држава на [[ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]] до потпишувањето на [[Ќучуккајнарџиски договор|Ќучуккајнарџискиот договор]] во [[1774]] година, кога добила фиктивна независност. Во [[1783]] година била анексирана од [[Руската империја]].
 
Во времето по смртта на Хаџи Гирај, земјата била воведена во граѓанска војна од страна на неговите синови кои се бореле за власта. Ова најмногу го искористиле османлиските власти кои го поставиле [[Менгли Гирај]] за хан. Неговата ќерка [[Ајше Хафса султан]] подоцна била омажена за [[Селим I]]. Во 1475 година, [[Османлии]]те на чело со [[Гедик Ахмед паша]] го освоиле грчкото кнежество Теодоро како и џеновските колонии, по кое земјата во тоа време станала протекторат на империјата.
 
Османлискиот султан го уживал правото на [[вето]] при избор на ханот од Крим. Во [[1475]] година Османлиите го затвориле Менгли Гирај поради откажувањето да се вклучи во воен поход, а по враќањето од заробеништво од [[Истанбул]] тој ги прифатил сите наложени услови од султанот. Сепак, хановите продолжиле да имаа независна надворешна политика од Османлиите, а освен тоа тие не биле обврзани да плаќааат данок и ги споменувале султаните во нивните петочни молитви.
 
Османлиите на Крим плаќале за квалификација на нивната коњаница, но ова се одржало до [[1523]] година кога на чело на земјата бил [[Мехмед I Гирај]]. По неговата смрт следните ханови биле избирани под силно влијание на султанот. Кримските сили учествувале во голем дел од европските и азиските освојувања на Османлиите. Освен тоа постојано тргувале и со робови, па според проценките околу 3 милиони луѓе биле продадени од кримските пазари за робиви кон османлиските земји. Како еден од најпознатите такви робови била и идната сопруга на Сулејман, [[Рокселана]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Поранешни држави во Европа]]
[[Категорија:Кримски Татари]]

Прегледник