Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎1806-1808: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB)
с (→‎1806-1808: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
== 1806-1808==
 
Првично, царот [[Александар I]] не сакал да се концентрира на војната против [[ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]], а неговите односи со Наполеон сè уште биле неизвесни и главниот дел од неговата војска била окупирана со борба против Наполеон во [[Прусија]]. Големата османлиска офанзива довела до руска окупација на влашкиот град Букурешт по кое следувале порази на османлиските сили на 2 јуни 1807 година кај Обилештија и Ахурјан на 18 јуни. Во меѓувреме, руската царска морнарица ги блокирала Дарданелите и ги поразила Османлиите. По овој пораз Селим III бил симнат од власт. И покрај тоа османлиската флота доживеала уште еден пораз следниот месец во битката за Атос.
 
== 1808–1810 ==

Прегледник