Затвор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
 
==Затворот како тема во филмот==
* „[[Еден осуденик на смрт побегна|Еден осуденик на смрт побегна или ветрот дува како што сака|Еден осуденик на смрт побегна]]“ ([[француски]]: ''Un condamné à mort s'est échappé (ou le vent souffle ou il veut)'' - француски [[филм]] од 1956 година, во [[режија]] на [[Робер Бресон]] (Robert Bresson).<ref>[https://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=4 HRT, Osuđenik na smrt pobjegao je iliti vjetar puše kako ga volja, francuski film (пристапено на 8.5.2020)]</ref>
* „[[Надвор од законот (филм)|Надвор од законот]]“ ([[англиски]]: ''Down by Law'') - американски [[филм]] од 1986 година, во [[режија]] на [[Џим Џармуш]].
 

Прегледник