Разлика помеѓу преработките на „Охос дел Саладо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 13 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: глечериледници using AWB
с (→‎Литература: clean up, replaced: language=English → language=en using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: глечериледници using AWB)
„Освојувањето“ на Охос дел Саладо најчесто оди преку качување, освен за последниот дел од врвот што е тежок и што може да бара јажиња. Првото искачување било направено во [[1937]] година од страна на Јан Алфред Шчепански и Јустин Војснис, членови на полската експедиција во [[Анди]]те.
 
Неговото име, што значи „солени очи“ на [[шпански]], доаѓа од огромните депозити на [[сол]] кои во облик на [[лагуни]] кои се појавуваат во неговите [[глечерледник|ледници]]и.<ref>{{cite web|url=http://www.los6000dechile.cl/cumbres_eng/21_ojosdelsalado.html|title=Los 6000 de Chile|publisher=Banco de Chile}}</ref>
 
== Вулканска активност ==

Прегледник