Разлика помеѓу преработките на „NGC 121“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 20 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
с (clean up, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
|алтернативни ознаки=ESO 50-SC12, in SMC
}}
'''NGC 121''' е [[збиено ѕвездено јато]] во соѕвездието [[Тукан (соѕвездие)|Тукан]], кое се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 121 се споменува и како ESO 50-SC12, in SMC .
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[20 септември]] [[1835]] година од страна на [[Џон Хершел]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 18,7  cm.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 0 h 26 m 47,1 s, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, - 71° 32' 12".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 121 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 440; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 9137.
 
== Поврзано ==

Прегледник