Прејди на содржината

Витомил Зупан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 22 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Создадена страница со: {{Инфокутија за личност |име=Витомил Зупан |портрет=Vitomil Zupan.jpg |опис=фотографија од 1911...
 
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ред 11:
}}
 
'''Витомил Зупан''' ({{роден на|18|јануари|1914}}, {{роден во|Љубљана}} - {{починат на|14|мај|1987}}, {{починат во|Љубљана}}) — [[словенечки]] [[раскажувач]], [[романсиер]], [[драмски автор]] и [[поет]].<ref>[http://zgodovina.si/vitomil-zupan/ zgodovina]</ref>.
 
==Биографија==
Ред 70:
* [http://www.ff.uni-lj.si/hp/dnsk/a.exe?name=dn_a&expression=oa%3AVitomil%20Zupan Diplomske naloge na temo Vitomil Zupan]
 
{{{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Зупан, Витомил}}
[[Категорија: Словенечки писатели]]