Разлика помеѓу преработките на „Стари Анови (Белче)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
с
Македонизација и форматирање, replaced: ''' е археолошки локалитет → ''' — археолошко наоѓалиште using AWB
(Создадена страница со: {{Инфокутија Археомак |име=Стари Анови |слика= |опис= | lat_dir=N | lat_deg=41 | lat_min=14 | lat_sec=43 | l...)
 
с (Македонизација и форматирање, replaced: ''' е археолошки локалитет → ''' — археолошко наоѓалиште using AWB)
}}
 
'''Стари Анови''' е археолошки[[археолошко локалитетнаоѓалиште]] во [[демирхисарско]]то село [[Белче]]. Локалитетот претставува [[населба]] од [[средниот век]]. Се наоѓа на околу 100 m од селото, од левата страна на патот [[Битола]]-[[Кичево]], каде се зачувани траги од објект и два бунари за вода.<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
 
==Поврзано==
{{македонска археологија-никулец}}
{{архео-Демир Хисар}}
 
[[Категорија:Белче]]

Прегледник