Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
зборовна замена, replaced: Археолошки локалитети → Археолошки наоѓалишта using AWB
с (зборовна замена, replaced: Археолошки локалитети → Археолошки наоѓалишта using AWB)
* [[турски јазик]] - 40
* [[албански јазик]] - 4
На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: <ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
 
== Културни и природни знаменитости ==
;Археолошки локалитетинаоѓалишта<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996).''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
 
*[[Заградишта (Долно Косоврасти)|Заградишта ]] - средновековна тврдина;
*[[Стар Пат (Долно Косоврасти)|Стар Пат]] - средновековен пат;
*[[Елица (Долно Косоврасти)|Елица]] - средновековна црква и некропола;

Прегледник