Разлика помеѓу преработките на „Трејси Чепмен“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 4 месеци
с
правописна исправка, replaced: Пеач → пејач (3) using AWB
с
с (правописна исправка, replaced: Пеач → пејач (3) using AWB)
| Died =
| Origin = [[Кливленд, Охајо]], [[Соединети Американски Држави|САД]]
| Instrument = [[Пеачпејач|Вокал]], [[гитара]], [[хармоника]]
| Genre = [[Фолк Музика|Фолк]], [[блуз]], [[алтернативен рок]]
| Occupation = [[пеачпејач-текстописец]], [[музичар]]
| Years_active = 1988–денес
| Label =
}}
 
'''Трејси Чепмен''' (родена на [[30 март]] [[1964]]) е американска пеачкапејачка-текстописец, најпозната со нејзините синглови “Fast Car”, Talkin' 'bout a Revolution”, Baby Can I Hold You” и Give Me One Reason”. Таа е мулти-платинест изведувач и е четири пати [[Греми]] наградена.
 
== Биографија ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Американски пејачи]]

Прегледник