Разлика помеѓу преработките на „Палатица“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
стилска исправка, replaced: е село во → — село во (2) using AWB
с (стилска исправка, replaced: е село во → — село во (2) using AWB)
| карта = Палатица во Општина Желино.svg
}}
'''Палатица''' е село во [[Општина Желино]], во околината на градот [[Тетово]].
 
==Географија==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Палатица живееле 16 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_27.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.]</ref>
 
Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година Палатица е село во Шемшовска општина во Долнополошкиот срез и имало [[Албанци]] и [[Македонци]].<ref>Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.</ref>
 
Според пописот од 2002 година селото има 2.516 жители.<ref>[http://212.110.72.46:8080/mlsg/ Министерство за Локална Самоуправа. База на општински урбанистички планови]</ref>
== Личности ==
*[[Ќенан Алиу]] (р. 8 ноември 1966) - македонски политичар, портпарол на [[ПДП]] и градоначалник на [[Општина Желино]]<ref>{{цитирање вести|url=http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1742&stID=33283&pR=25|title=Желино -Ќенан Алиу|publisher=Утрински Весник|language=македонски|accessdate=2011-01-04}}</ref>
 
*[[Шеваљ Етхеми]] - познат како Командант Ваљони. Воен функционер на [[АРМ]], поранешен командант на [[ОНА]]<ref>{{цитирање вести|url=http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=816&stID=4939&pR=3|title=Шеваљ Етеми, "командант Ваљони": Ја напуштам Мала Речица, заминувам за Палатица|publisher=Утрински Весник|language=македонски|accessdate=2011-01-04}}</ref>;
 

Прегледник