Бурмански календар: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 137 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Бурманскиот календар''' ( {{Lang-my|}}, {{IPA-my|mjəmà θɛʔkəɹɪʔ|pron}} , или {{Јаз|my|ကောဇာသက္ကရာဇ်}} , {{IPA-my|kɔ́zà θɛʔkəɹɪʔ|}} ; '''Бурманска Ера''' (БЕ) или '''Мјанмарска Ера''' (МЕ) е [[месечево-сончев календар]] во кој месеците се засноваат на лунарните месеци, а годините се засноваат на ѕвездените години . Календарот главно се заснова на постарата верзија на календарот на Хинду, иако за разлика од индиските системи, користи верзија на метонскиот циклус. Затоа, календарот треба да ги помири страничните години на хиндустичкиот календар со блиските тропски години на Метонскиот циклус со додавање на меѓусебни месеци и [[29 февруари|денови]] во ''неправилни'' интервали. И покрај верското и културното значење традиционалниот календар воглавно е напуштен, особенмо во големите урбани средини во корист на грегоријанскиот календар. Многу новости и понатаму ги користат традиоционалните имиња на месеците, но само во церимонијална стил.
 
==Наводи--
{{наводи}}
 
* [http://www.myanmars.net/myanmar-culture/myanmar-calendar.htm Myanmar: Before you come (Calendar)]
13.577

уредувања

Прегледник