Бурмански календар: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 443 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Burmese calendar“)
 
Нема опис на уредувањето
'''Бурманскиот календар''' ( {{Lang-my|မြန်မာသက္ကရာဇ်}} , {{IPA-my|mjəmà θɛʔkəɹɪʔ|pron}} , или {{Јаз|my|ကောဇာသက္ကရာဇ်}} , {{IPA-my|kɔ́zà θɛʔkəɹɪʔ|}} ; '''Бурманска Ера''' (БЕ) или '''Мјанмарска Ера''' (МЕ) е [[месечево-сончев календар]] во кој месеците се засноваат на лунарните месеци, а годините се засноваат на ѕвездените години . Календарот главно се заснова на постарата верзија на календарот на Хинду, иако за разлика од индиските системи, користи верзија на метонскиот циклус. Затоа, календарот треба да ги помири страничните години на хиндустичкиот календар со блиските тропски години на Метонскиот циклус со додавање на меѓусебни месеци и [[29 февруари|денови]] во ''неправилни'' интервали. И покрај верското и културното значење традиционалниот календар воглавно е напуштен, особенмо во големите урбани средини во корист на грегоријанскиот календар. Многу новости и понатаму ги користат традиоционалните имиња на месеците, но само во церимонијална стил.
13.577

уредувања

Прегледник