Разлика помеѓу преработките на „Итало (фудбалер)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Биографија: clean up, replaced: language=Portuguese → language=pt using AWB
с
с (→‎Биографија: clean up, replaced: language=Portuguese → language=pt using AWB)
 
==Биографија==
Роден во [[Масеио]], [[Алагоас]], Итало ја почнал својата кариера во [[Sport Club Corinthians Alagoano|Коринтиас Алагоано]] и играл еднаш во [[2005 Купот на Бразил]]. На 1 Февруари премина во португалскиот клуб [[Маритимо]]<ref>{{cite web|url=http://www2.cbf.com.br/bid/ti2006.htm|title=RELATÓRIO DE TRANSFERÊNCIAS INTERNACIONAIS EM 2006|date=22 January 2007|accessdate=1 December 2010|work=Confederação Brasileira de Futebol (CBF)|language=Portuguesept}}</ref> и играл за [[C.S. Marítimo B|Б тимот]] во [[Португалската втора лига]]. Првпат дебитираше за првиот тим на 12 Август 2007 година, го заменил [[Bruno Fogaça]] во првото полувреме, губејќи од [[Пенафиел]] во [[2007–08 Португалскиот Куп]] по [[изведување на пенали]]. Таа сезона тој дал еден гол во 2 натпревари во лигата. Во [[2008–09 Португалската лига]], тој играл 10 натпревари во лигата и постигнал само еден гол.
 
После мечот во првата рунда од 2009-10 Португалската Лига,тој бил позајмен на Интернационал,но главно играл за Б тимот.Во Август 2010,неговата позајмница била продолжена за уште две години. Во 2009 и 2010 тој освоил Копа ФГФ со Интернационал Б.Тој исто играл 3 меча и постигнал еден гол со Интернационал во 2010 година во Гаучо Лигата, каде што Интернационал заврши на второто место.
 
На 5 јуни, 2016, Итало го постигнал својот прв гол за Сао Паоло: во победата над Крузеиро, со 1 - 0 , кој бил важен меч за Бразилската Лига.
 
 
==Достигнувања==

Прегледник