Разлика помеѓу преработките на „Windows 7“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5.804 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
}}
 
'''Windows 7''' ({{lang-fra|''Windows sept''}}) е претпоследната верзија на [[Оперативен систем|оперативниот систем]] [[Microsoft Windows]], најпопуларен производ на корпорацијата [[Microsoft]] како дел од фамилијата Windows NT на оперативни системи. Оперативниот систем е направен за персонални компјутери, лап-топи, таблет персонални компјутери и медија центар персонални компјутери. Windows 7 е пуштен до произведувачите на хардвер и софтвер на 22 јули 2009, со што беше објавен и конечниот датум (22 октомври 2009) за офицјално пуштање во продажба на новиот оперативен систем. Исто така истиот датум се планира и за пуштање во продажба и на неговиот "колега" Windows Server 2008 R2 кој е наменет за сервери.
 
За разлика од својот претходник [[Windows Vista]] која внесе голем број на новости, Windows 7 има намера повеќе да се фокусира на компатибилноста, односно да биде компатибилен со што е можно повеќе хардвер и програми. Ново за овој оперативен систем е multi-touch технологијата, а исто така редизајнирана е и старт лентата.
 
== Потекло на името ==
 
Првично, верзија на Windows со кодно име „Blackcomb“ беше планирана како наследник на Windows XP и Windows Server 2003 во 2000 година. Големи карактеристики беа планирани за Blackcomb, вклучително и акцент на пребарување и пребарување податоци и напреден систем за чување наречен WinFS за да се овозможи таков сценарија. Сепак, привремено, мало ослободување, со кодно име „Лонгхорн“, беше објавено за 2003 година, со што се одложува развојот на „Блекком“. Сепак, до средината на 2003 година, Лонгхорн се здоби со некои од карактеристиките првично наменети за „Блекком“. По три големи избувнувања на малициозен софтвер - црвите Blaster, Nachi и Sobig — ги искористија недостатоците во оперативните системи Windows во рамките на краток временски период во август 2003 година, Microsoft ги смени своите развојни приоритети, ставајќи ги во мирување некои од главните развојни активности на Longhorn, додека развиваа нови услужни пакувања за Windows XP и Windows Server 2003. Развојот на Longhorn (Виндоус Виста) исто така беше рестартиран и со тоа беше одложен во август 2004 година. Од Лонгхорн беа намалени голем број на одлики. Блекком беше преименувана во '''Виена''' во почетокот на 2006 година. Во јули 2007 година се користело бетата '''Vienna''' Beta 1, а во 2008 година се користело и втората бета, '''Vienna Beta 2''', за конечно да се прифати официјалното денешно име '''Windows 7'''.
 
На PDC 2008, Microsoft демонстрираше Windows 7 со својата преработена лента со задачи. На 27 декември 2008 година, Windows 7 Beta излезе на Интернет преку BitTorrent. Според тестот за изведба на ZDNet, Windows 7 Beta ги победи двете Windows XP и Vista во неколку клучни области, вклучително и време за подигнување и исклучување и работа со датотеки, како што се документи за вчитување. Другите области не ја победи XP, вклучувајќи ги и стандардите за компјутерски стандарди за типични канцелариски активности и видео уредување, кои остануваат идентични со Виста и побавно од XP. На 7 јануари 2009 година, 64-bit верзијата на Windows 7 Beta (build 7000) излезе на Интернет, при што некои торенти беа заразени со тројанец. На ЦЕС 2009 година, извршниот директор на Microsoft Стив Балмер објави дека Windows 7 Beta, build 7000, бил достапен за преземање на претплатниците на MSDN и TechNet во форма на ISO слика. Позадината на бета верзија содржеше дигитална слика за рибата Бета.
 
Кандидатот за издавање, изграден 7100, стана достапен за претплатниците на MSDN и TechNet и учесниците на програмата на Connect на крајот на април 2009 година. На почетокот од мај 2009 година, тој стана достапен за пошироката јавност, иако истекуваше на Интернет преку BitTorrent. Кандидатот за ослободување беше достапен на пет јазици и истече на 1 јуни 2010 година, со исклучувања на секои два часа почнувајќи од 1 март 2010 година. Microsoft изјави дека Windows 7 ќе биде официјално пуштен во продажба на 22 октомври 2009 година. Microsoft го пуштија Windows 7 на Претплатници на MSDN и Technet почнувајќи од 6 август 2009 година. Microsoft објави дека Windows 7, заедно со Windows Server 2008 R2, бил пуштен до произведувачите на хардвер и софтвер во [[Соединети Американски Држави|САД]] и [[Канада]] на 22 јули 2009 година. Windows 7 RTM е изграден бројот 7600.16385.090713-1255, кој беше составен на 13 јули, 2009 година, и беше прогласена за последна градба на RTM, откако ги положи сите тестови на Microsoft внатрешно.
 
== Карактеристики ==
260

уредувања

Прегледник