Венсенска Шума: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
транскрипција
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Ehrlich91 ја премести страницата Вeнсaнска шума на Венсенска Шума)
(транскрипција)
{{coord|48|49|41.05|N|2|25|58.50|E|display=title}}
[[Податотека:Bois de Vincennes DSC03761.JPG|thumb|right|200px|Езерото]]
[[Податотека:Hippodrome de Vincennes DSC03756.JPG|thumb|right|200px|Хиподромот во ВансанВенсен]]
'''ВансанскатаВенсенската шумаШума''' ([[фр.]] ''Bois de Vincennes'') е парк во [[Англиска градина|англиски стил]] во источниот дел на [[Париз]]. Паркот го носи името по градот [[ВансанВенсен]] кој се наоѓа во близина.
 
Оваа шума е дел од [[XII округ]] во [[Париз]].
 
== Знаменитости ==
[[Податотека:Vincennes chemise and keep.jpg|thumb|left|250px|Високата кула на ВансанскиотВенсенскиот замок]]
 
На северниот крај на ВансанскатаВенсенската шумаШума се наоѓа [[ВансанскиВенсенски замок|ВансанскиотВенсенскиот замок]], кој бил омиленото второ живеалиште на многу француски кралеви во 14-от век.
 
Шумата се користи денес и за спортски активности. Во источниот дел се наоѓаат ВансанскиотВенсенскиот хиподром и велодром, а воедно и Францускиот институт за спорт и физичко образование.
 
Во западниот дел се наоѓа зоолошка градина.
 
=== Езера ===
На подрачјето на ВансанскатаВенсенската шумаШума се простираат 4 езера, напојувани со вода од реката [[Марна (река)|Марна]]:
 
* ''Езерото Домезнил'', на запад, со површина од 12 хектари, на кое има два острова

Прегледник