Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 365 бајти ,  пред 10 месеци
(→‎Наводи: дополнување)
 
==Хемијата како мотив во уметноста и во популарната култура==
* „[[Хемија (расказ)|Хемија]]“ - [[расказ]] на американскиот писател [[Роберт Ворд]].<ref>Роберт Ворд, „Хемија“, во: Гери Филипс и Џери Tервалон (уредници), ''Кокаински хроники'', Темплум, Скопје, 2010, стр. 56-91.</ref>
* „Час по хемија“ (''Chemistry class'') - песна на англискиот [[Рок-музика|рок]] музичар [[Елвис Костело]] од 1979 година.<ref>[https://www.discogs.com/Elvis-Costello-The-Attractions-Armed-Forces/release/2480516 DISCOGS, Elvis Costello & The Attractions ‎– Armed Forces (пристапено на 29.4.2020)]</ref>
 

Прегледник