Бесполово размножување: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (отстранета Категорија:Биолошки процеси; ставена Категорија:Размножување користејќи го HotCat)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2013}}
 
[[File:Caduco.jpg|мини|Бесполово Размножување]]
 
За'''Бесполово овојразмножување''' — вид на [[размножување]] потребенво живиот свет за кое е потребен само еден [[родител]]. Се среќава и кај [[растенија]] и кај [[животни]], вклучувајќи ги и [[микроорганизми]], и тоа попростите видови. Потомецот добиен со бесполово размножување се нарекува [[клон]], бидејќи имаат иста Генетика генетска структура со нивните родители.
== Бесполово размножување ==
За овој вид размножување потребен е само еден родител. Се среќава и кај [[растенија]] и кај [[животни]], вклучувајќи ги и [[микроорганизми]], и тоа попростите видови. Потомецот добиен со бесполово размножување се нарекува [[клон]], бидејќи имаат иста Генетика генетска структура со нивните родители.
[[File:Bryophyllum daigremontianum nahaufnahme1.jpg|мини|Бесполово размножување кај растенијата]]

Прегледник