Разлика помеѓу преработките на „Лејтон Бол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 173 бајти ,  пред 1 година
додадена/изменета предлошка
(Создадена страница со: '''Лејтон Титерик Бол''' ({{lang-en|Leighton Teeterick Bohl}}, 23. јули 1889 година во Осиоло, О...)
 
(додадена/изменета предлошка)
 
'''Лејтон Титерик Бол''' ({{lang-en|Leighton Teeterick Bohl}}), [[23({{роден јулина|23. |јули]] [[|1889]]}}, година{{роден во [[Осиоло, Охајо|Осиоло]]}}, [[Охајо]], [[Соединети Американски Држави|САД]] - [[1{{починат јунина|1. |јуни]] [[|1971]]}}, година{{починат во [[|Провиденс (Род Ајленд)|Провиденс]]}}, [[Род Ајленд]], САД) е [[Американци|американски]] [[Градежништво|градежен]] [[инженер]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.brown.edu/Administration/News_Bureau/Databases/Encyclopedia/search.php?serial=B0300|title=Encyclopedia Brunoniana {{!}} Bohl, Leighton T.|work=www.brown.edu|accessdate=2020-04-19}}</ref> Тој бешебил [[професор]] на [[Универзитет Браун|Брауновиот универзитет]] и ветеран на [[Армија на САД|американската армија]].
 
Бол [[Додипломски студии|дипломирашедипломирал]] на Брауновиот универзитет во [[1913]] година. Во текот на неговата кариера освен како професор, работешеработел и за [[Американска локомотивна компанија|Американската локомотивна компанија]], служел во американската армија и држешедржел повеќе функции во [[Јавна администрација|јавниот сектор]]. Од особено значење се неговите придонеси кон ревидирање на [[Градежни регулации|градежните регулации]] во Провиденс и кон изградбата на морска [[Брана (градба)|брана]] во [[Њупорт, Род Ајленд|Њупорт]], Род Ајленд, САД. Во текот на [[Втора светска војна|Втората светска војна]], Бол ја извршувашеизвршувал функцијата директор на [[Школа за инженерство (Браунов универзитет)|Дивизијата за инженерство]] на Брауновиот универзитет. Подоцна тој раководешераководел со програма на [[Христијанска асоцијација за млади мажи|Христијанската асоцијација за млади мажи]] ({{lang-en|'''Y'''oung '''M'''en's '''C'''hristian '''A'''ssociation, YMCA}}) за обучување на ветерани повратници од светската војна.
 
== Наводи ==
 
{{DEFAULTSORT:Бол, Лејтон}}
 
[[Категорија:Родени во 1889 година]]
[[Категорија:Починати во 1971 година]]
[[Категорија:Апсолвенти на Брауновиот универзитет]]
[[Категорија:Професори на Брауновиот универзитет]]

Прегледник