Разлика помеѓу преработките на „Воздухопловство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
[[Податотека:Early_flight_02562u_(4).jpg|десно|мини|293x293пкс|Првиот лет на балон го направил Жан Франсоа Пилатр де Роз, [[23 ноември]] [[1783]] година.]]
 
'''Воздухопловство''' е дејност поврзана со летање во воздушниот простор. Ги вклучува и ги обединува сите [[Човек|човекови]] активности поврзани со летање со [[Механика|механички]] уреди, наречени [[Воздухоплов|авиони]]. Поимот воздухопловтсво ги вклучува сите воздухоплови со повеќекратна употреба. Воздухопловството може да биде пилотирано или непилотирано. Во својата прогресивна историја од еден век, воздухопловтсвото многу брзо се развило, во голем број хетерогени видови, а во дивергентни насоки. 
 
Воздухопловтсвото содржи голем број чинители. Од припрема на специјализиран кадар па се до излез на воздухопловот од оперативна употреба. Сетоо тоа е пропратено со соодветна инфраструктура

Прегледник