Кристина Паксон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 66 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
|}}
 
'''Кристина Хал Паксон''' (родена на [[6 февруари|6ти февруари]] [[1960]]) е [[економист]], експерт за [[јавно здравје]] и деветнаесетти [[Ректор]] на [[Универзитет Браун|Брауновиот Универзитет]]. Претходно, таа била професор по [[економија]] и [[јавна политика]] „Хјуз Роџерс“ на [[Универзитет Принстон|Универзитетот Принстон]] и декан на Принстоновата [[Школа за Јавни и Меѓународни Работи „Вудроу Вилсон“]].
 
За ректор на Брауновиот Универзитет беше избрана во март [[2012]]. Официјално ја презема функцијата од [[Рут Симонс]] на [[1 јули|1ви јули]] 2012, а беше [[инаугурација|инаугурирана]] на [[27 октомври|27ми октомври]] 2012 година.
 
== Надворешни врски ==
1.740

уредувања

Прегледник