Разлика помеѓу преработките на „Еднонасочна струја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с ((GR) File renamed: File:Types of current mk.svgFile:Types of current-mk.svg Criterion 4 (harmonizing names of file set) · Language suffix standartization.)
 
{{електромагнетизам}}
'''Еднонасочната струја''' — физичка појава на проток на [[електричен полнеж]] од повисок кон понизок [[електричен потенцијал|потенцијал]] и со непроменлива насока. Ова обично се случува во [[електричен проводник|проводнициспроводници]], но електричниот полнеж исто така може да тече низ [[полупроводник|полупроводници]], [[Електричен изолатор|изолатори]] и дури и во [[вакуум]] како електронски или јонски млаз. За разлика од [[наизменична струја|наизменичната струја]], полнежот кај еднонасочната струја тече во иста насока.
 
[[Податотека:Types of current-mk.svg|мини|десно|300п|Видови струи]]
Анонимен корисник

Прегледник